Skrzypce w tangu tańczą na krawędzi. Od płaczu do diabelskiego rechotu.

Grzegorz Lalek – skrzypek, urodzony w Warszawie. Gry na instrumencie uczył się pod kierunkiem Krzysztofa Bąkowskiego i Konstantego Andrzeja Kulki.  Ukończył studia w warszawskiej Akademii Muzycznej im. F.Chopina w klasie skrzypiec prof.Sławomira Tomasika. W 1997 r. otrzymał wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Tadeusza Wrońskiego na Skrzypce Solo , a w roku 1998 (wraz ze swoim kwartetem smyczkowym) wyróżnienie  na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych im.K.Bacewicza. W czasie studiów brał udział w zajęciach Międzywydziałowego Studium Muzyki Dawnej prowadzonego przez Agatę Sapiechę. Swój kunszt instrumentalny (w zakresie wykonawstwa historycznego) doskonalił pod okiem Simona Standage’a  i  Antona Stecka .

    W roku 2002 dokonał premierowego nagrania utworu Mariana Sawy Largo na skrzypce i organy. W 2004 r. nagrał płytę poświęconą twórczości kameralnej Josepha Gabriela Rheinbergera , a w roku 2007 Koncert na skrzypce amplifikowane Weroniki Ratusińskiej (płyta z tym nagraniem otrzymała nagrodę fonograficzną Pizzicato Supersonic Award). W 2012 r. został odznaczony przez prezydenta RP brązowym krzyżem zasługi za osiągnięcia artystyczne i działalność na rzecz rozwoju muzyki. 

Wziął udział w realizacji ponad 100 płyt z muzyką klasyczną, rozrywkową i filmową. Występuje w kraju i zagranicą jako kameralista, solista, koncertmistrz i lider wielu zespołów muzycznych. W swoim repertuarze sięga po muzykę XVII i XVIII wieku, a także po kompozycje współczesne, tango i elektroniczną muzykę klubową.

        Jako skrzypek  –  kameralista  współtworzy   kilka   zespołów (Gang Tango, Kwartet Kwadrat  The New Art Ensemble, Orkiestra ADRIA, Skarby ), które prowadzą aktywną działalność nagraniową i koncertową. Jest członkiem i współzałożycielem legendarnej grupy Tangata Quintet , z którą nagrał płyty : z muzyką Astora Piazzolli ( 2004 r.) i polskimi tangami ( 2005r.) Obie otrzymały nominacje do nagrody fonograficznej Fryderyk.        

Gra na skrzypcach barokowych koncertując z wieloma zespołami specjalizującymi się w stylowym wykonawstwie muzyki dawnej ( Musicae Antiquae Collegium Varsoviense , Concerto Polacco , Harmonologia , Il Tempo , Consortium Sedinum , Capella Cracoviensis, Polska Orkiestra XVIII wieku, Contrasto Armonico, Royal Baroque Ensemble, FAMD.PL). 

W 2009 r. założył Ensemble Hyacinthus – zespół grajacy na instrumentach historycznych w zgodzie z dawnymi praktykami wykonawczymi, a którego debiut miał miejsce na Festiwalu Noworocznym w Gstaad u boku światowej sławy sopranistki Ewy Małas – Godlewskiej. Zespół występował  w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku (2010, 2011), na Festiwalu Musica Sacra w Siedlcach (2011), Festiwalu Muzycznym w Łańcucie (2012), Festiwalu Pasyjnym Crucifixus Est (2014), Festiwalu Salezjańskie Lato w Przemyślu (2014,2015), Festiwalu Muzyka w Katedrze w Kołobrzegu (2014), podczas Letnich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej w Limanowej (2014), w ramach cyklu Muzyka na Zamku Królewskim w Warszawie (2013), w Filharmonii Szczecińskiej, w ramach cyklu Bach 200 UW na Uniwersytecie Warszawskim (2013, 2014, 2020), Festiwalu Letnie Wieczory Muzyczne – Dziekanka (2016), Festiwalu Muzyki Kameralnej w Skierniewicach (2018), a także w ramach cyklu Wielka Muzyka w Małej Auli na Politechnice Warszawskiej (2014, 2019).

Od roku 2010 Grzegorz Lalek jest koncertmistrzem orkiestry Fundacji Akademii Muzyki Dawnej w Szczecinie, z którym w 2020 roku wykonał Koncert skrzypcowy e-moll op.64 Felixa Mendelssohna (była to polska premiera na instrumentach historycznych).  Od 2014 roku jest koncertmistrzem orkiestry barokowej Royal Baroque Ensemble, z którą występował podczas Festiwalu Oper Barokowych Dramma per Musica w latach 2014-2020, na Festiwalu Actus Humanus w Gdańsku w latach 2020-21, a jako solista – w katowickim NOSPR w roku 2018.

Obecnie pełni funkcję koncertmistrza w zespole instrumentów dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej, z którym występuje jako solista, a także prowadzi orkiestrę od pulpitu pierwszego skrzypka. W 2007r. wykonał z tym zespołem jako solista Koncert D-dur „Wojskowy“  Karola Lipińskiego (było to pierwsze współczesne wykonanie na instrumentach historycznych) , a w latach 2008-2017 komplet koncertów skrzypcowych W.A.Mozarta, koncerty J.Haydna, J.S.Bacha i A.Vivaldiego. 

W roku 2017,2018 i 2020 wystąpił wraz z klawesynistką Lilianną Stawarz na prestiżowym festiwalu Actus Humanus w Gdańsku wykonując Sonaty op.5 Arcangelo Corellego oraz Sonaty na skrzypce i b.c. G.F.Haendla.

Na instrumentach z epoki wykonuje repertuar obejmujący okres od wczesnego baroku do wczesnego romantyzmu , ze szczególnym uwzględnieniem pierwiastka wirtuozowskiego. 

Jego pasją oprócz skrzypiec jest gra na mandolinie. W 2017 roku wystąpił jako mandolinista w Filharmonii Narodowej u boku Artura Rucińskiego w Don Giovannim  W.A.Mozarta.

         Zajmuje się również działalnością pozamuzyczną – wraz ze swoją rodziną prowadzi Teatrzyk LALEK – rodzinny teatrzyk kukiełkowy, z którym występuje, i dla którego pisze teksty do przedstawień.